2008

2008 Ottawa Sports Awards Winners

For 55 years, the Sport Awards have provided the opportunity to recognize the citys amateur athletes for their outstanding accomplishments. In fact, some of of the most recognizable names in Canadian sport have been honoured at this dinner over the years. All of the 2008 honourees have continued to build on this rich tradition with their exceptional accomplishments at the local, provincial, national and international levels.

Download a copy of the 2008 Ottawa Sport Awards Official Program

 

2008 Winners

Male Athlete of the Year
Angus Mortimer & Rhys Hill (Canoe/Kayak Sprint)
Female Athlete of the Year
Kristina Groves (Long Track Speedskating)
Male Coach of the Year
Glenroy Gilbert (Ottawa Lions Track & Field)
Female Coach of the Year
Suzanne Chaulk (University of Ottawa Womens Rugby)
Male Team of the Year
Carleton University Mens Basketball Team
Female Team of the Year
Ottawa Devils Touch Football Team
Amateur Sport Club of the Year
Ottawa Lions Track & Field Club
Mark Lowry Memorial Award for Lifetime Achievement in Sports Administration and Volunteerism
Don Campbell (Ottawa Nepean Canadians Baseball Club)
Lifetime Achievement Award in Technical Officiating
Denys Cooper (Field Hockey)
Brian Kilrea Lifetime Achievement Award for Coaching
John Scobie (Basketball)
Ernie Calcutt, Eddie McCabe, Brian Smith Memorial Award for Lifetime Achievement in Sports Media
Joe Spence
Mayors Cup Outstanding Contribution to Sport in Ottawa
Duane Barkley

 

Individual Sport Recipients

ALPINE SKIING
Patrick Biggs
ARCHERY
Peter Garrett
ATHLETICS - TRACK & FIELD
Sultana Frizell
BADMINTON
Andrew Dabeka
BASEBALL
T.J. (Tim) Burton
BASKETBALL
Aaron Doornekamp
BIATHLON
Robin Clegg
BOXING
Henry Lopez
CANOE/KAYAK SPRINT
Angus Mortimer & Rhys Hill
CANOE/KAYAK WHITEWATER
James Cartwright
CRICKET
Tauseef Shahid
CROSS-COUNTRY RUNNING
Dannelle Woods
CROSS COUNTRY SKIING
Perianne Jones
CURLING
Craig Savill
CYCLING
Natasha Elliot
DIVING
Brennan Villemaire
FENCING
Sherraine Schalm
FIELD HOCKEY
Malinda Hapuarachchi
FIGURE SKATING
Jeff Hough
FOOTBALL
Tom Narbaitz
FOOTBALL (TOUCH)
Mike Bisson
GOLF
Allen McGee
GYMNASTICS (ARTISTIC)
Teslin Sandstrom
HOCKEY
Tyler Cuma
JUDO
Tony Walby
LACROSSE
Chris Ford
MARATHON RUNNING
Liz Maguire
MODERN PENTATHLON
Rachel Gardner
ORIENTEERING
Emily Kemp
PARALYMPIC
Jason Dunkerley
ROAD RACING
Lanni Marchant
RINGETTE
Kaitlyn Youldon
ROWING
Julie Shearer
RUGBY
Cassandra Wendzich
SAILING
David Foy
SAILING (ABLE SAIL)
Christine Lavallee
SHOOTING (PISTOL)
Ena Ward
SLEDGE HOCKEY
Marc Dorion
SOCCER
Kristina Kiss
SOFTBALL
Jillian Taylor
SNOWBOARDING
Crispin Lipscomb
SPEEDSKATING (LONG TRACK)
Kristina Groves
SPEEDSKATING (SHORT TRACK)
Ivanie Blondin
SQUASH
Samantha Cornett
SWIMMING
Matt Hawes
TABLE TENNIS
Qiang Shen
TAEKWONDO
Joseph Azzi
TENNIS
Gabriela Dabrowski
TRIATHLON
Cynthia Wilson
VOLLEYBALL
Christine Lemay
VOLLEYBALL (BEACH)
Rebecca Crosier
WATER POLO
Aaron Feltham
WRESTLING
IIya Abelev
 

 

Teams Recognized for Winning a Provincial and/or National Title

Ottawa Lions Senior Womens Cross Country Running Team
Ottawa Junior Riders Football Team
Ottawa Devils Womens Touch Football
Carleton University Ravens Mens Basketball Team
Rideau Canoe Club
Ottawa Titans Waterpolo Team
Bruce Delaney Curling Team
Neil Sinclair Curling Rink
Ottawa Lions Track and Field Club
David Foy Shark Class Sailing Crew
Margaret Hurley Sailing Crew
Nepean Belle AA Ringette Team
Nepean Junior AA Ringette Team
Ottawa Shock Junior Girls U-19 Basketball Team
Stella Womens Ultimate Team
GLUM Masters Mens Ultimate Team
Algonquin College Thunder Mens Soccer Team

 

SPECIAL RECOGNITION AWARD to the MYERS RIDER FOOTBALL CLUB

For the first time in over 50 years, they won all five titles - four National Capital Championships and the Quebec Junior Football League title.

FOLLOW THE
OTTAWA SPORTS AWARDS:
  
Sponsorship Opportunities

If you would like to participate in the promotion of amateur sport excellence and achievement in our city, please contact us by filling out the
Sponsorship Opportunities Form.

 

 


PARTNERS